Makarnanın Püf Noktaları

Anasayfa / Makarnanın Püf Noktaları

Makarnanın Püf Noktaları2018-07-13 11:19:06


 

  • Makarna içerisinde yumurta bulunur mu ?

Hayır, bulunmaz. Makarna, durum buğdayı irmiği ve su ile üretilmektedir. Bu yüzden içerisinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Katkılı makarnalar yumurtalı, vitaminli, ıspanaklı, domatesli ve minerallidir. Üretimleri özel izne tabidir.

    

  • Makarna şişmanlatır mı ?

Hayır, şişmanlatmaz. 100 gr. pişmemiş makarnanın kalori değeri ortalama 370 kalori civarındadır. Makarna’da dikkat edilmesi gereken sosun hazırlanışıdır. Sosun az yağlı hazırlanması gerekir. Akdeniz diyetinde sade veya az domates soslu makarna diyet yemekleri arasında bulunmaktadır.

    

  • Al Dente ne demektir ?

Dent diş demektir. Al Dente, dişe gelir (diri) anlamına gelen ve makarnada pişirmenin ölçüsü olarak kabul edilir. Makarna al dente kıvamında pişirilmelidir. Çok pişirilen makarna hamursu görünüm ve tat alır, eklenen sosu içine almaz. Ayrıca fazla pişirilen makarnanın sindirilmesi daha zordur.

    

  • Makarna Un’dan mı yapılır ?

Makarna undan yapılmaz. Makarna durum buğdayı irmiğinden üretilir.

    

  • Makarna kaç dakikada pişirilir ?

Makarna pişme süreleri makarnaların çeşitlerine göre değişir. Ancak Nuh’un Ankara Makarnası paketleri üzerinde belirtilen pişme süreleri her çeşit için yapılmış araştırmalar sonucu elde edilmiş en doğru sürelerdir. Makarna belirtilen bu süre içerisinde pişer.

    

  • Spaghetti nasıl pişirilir ?

Spaghetti makarna diğer makarnalar gibi pişirilmektedir, ancak spaghetti pişirilirken görünüş ve damak zevki açısından kırılmamalıdır.

    

  • Makarna üretiminde neler kullanılmaktadır ?

Sade makarna üretiminde yalnızca irmik ve su kullanılmaktadır. "Yumurtalı" olarak belirtilen makarnaların dışında hiçbir makarnanın üretiminde yumurta kullanılmaz. Çeşnili ve vitaminli makarnalarda ise sebze, sos, vitamin vs kullanılabilmektedir.

    

  • Şehriye ile makarna aynı şekilde mi üretilir ?

Şehriye de makarna gibi durum buğdayından elde edilen irmikten üretilir. Sadece şekil farkına sahiptir, arpa, yıldız veya tel şeklinde üretilir.

    

  • Aldente makarnanın lezzet üstünlüğü nedir ve aldente makarna nasıl pişirilmelidir?

Aldente kelime manasıyla dişegelen anlamına gelmektedir. Aldente makarna paketlerin üzerinde belirtilen pişirme sürelerine tam olarak uyularak pişirilen makarnadır. Türk damak tadına göre bu süreyi 1-2 dk daha uzatmak mümkündür. Aldente makarna sosla çok iyi bağdaşır ve makarnanın hamurlaşmasını engeller. Bu özelliği ile lezzetli tabaklar sunulmasında çok büyük etkendir.

    

  • Etli soslar hangi makarnaya daha çok yakıştırılmaktadır?

Etli soslar genelde bütün makarna çeşitleri için uygun görülen ve beğenilerek tüketilen sos türleridir. Ancak Spaghetti Makarna, etli soslarla en iyi uyumu yakalayan makarna kesimidir. Spaghetti hem lezzet açısından klasikleşmiş bir tercih olduğundan, yaygınlığı açısından, herkesin beğenisini kazanmış olması açısından hem de etli soslarla mükemmel uyumundan bu tür soslara daha çok yakıştırılmaktadır. Özellikle kıymalı ya da balıklı sos çeşitlerinde spaghetti ile mükemmel uyumu yakalamak mümkündür.